Cesta praturů
Po více než 700 letech se vrátili pratuři na Moravu – do obce Modrá. Díky Nizozemskému projektu „TaurOs Project“ se tamní nadaci Taurus Foundation podařilo zpětně vyšlechtit vyhynulé pratury. Projekt probíhá ve spolupráci s Wageningenskou univerzitou. Týmu vědců se podařilo získat DNA jak z kostí vyhynulých praturů, tak i porovnat vzhledově podobná, většinou polodivoká plemena z oblasti Iberského poloostrova a výsledek vzorků DNA byl překvapující – potomci (spíše velmi blízcí příbuzní) praturů doposud žijí! Tato zvířata mají své typické zabarvení, a to u samců celé tělo černá srst se světle šedým pruhem na hřbetě, u samic přechází barva srsti do červenohnědých odstínů. Okolí nozder a hlavy mají lemováno bíle a slonovinově zabarvené rohy končí černými špicemi. Podobají se tak již vyhynulým prapředkům. Podle záznamů poslední pratur uhynul v Polsku, v královské oboře Jaktorow roku 1627.
První pokusy o znovu vyšlechtění proběhly v Německu, kde před II. světovou válkou bratři Heckové započali s křížením několika primitivních plemen, ale výsledek nebyl úspěšný. Tzv. Heckův skot není příliš podobný praturům a i jeho chování je odlišné. Tento projekt počátkem II. sv. války podporovali i Hermann Göring a samotný tehdejší vůdce Adolf Hitler, kteří chtěli vzkřísit bájné zvíře uctívané Germány.
Do České republiky byli pratuři převezeni v říjnu 2015, kde se jich ujala ochranářská organizace Česká krajina a byli vypuštěni do vojenského prostoru Milovice. Tato ochranářská společnost je známa úspěšnými projekty v oblasti ochrany přírody krajiny a životního prostředí. Za největší úspěch této nadace lze považovat návrat velkých kopytníků do volné krajiny. Poprvé na světě se tak podařilo společně navrátit do přírody zubry, pratury i divoké koně do jedné rezervace. Pratuři byli do České republiky převezeni z Nizozemí v říjnu 2015 a v dubnu r. 2016 se v Milovickém prostoru narodila první mláďata praturů v České republice.
Obec Modrá koncem roku 2016 zvažovala využití pozemků vedle areálu „Živá voda“ a starosta obce přišel s návrhem vytvořit nový areál, který by představoval nejen krajinu s mokřady, ale i s jejími obyvateli - zvířaty. Tak vznikla myšlenka umístit zde i původní, dnes již vymizelé obyvatele, pratury. Podařilo se navázat výbornou spolupráci se společností Česká krajina, která podpořila zvažovaný záměr a přislíbila možnost zapůjčení mláďat praturů na Moravu – do Modré. A tak k nám byly po roce příprav 13. února 2018 převezeny dvě jalovičky praturů s tím, že nepříbuzný býček, vhodný do chovu, bude během dvou týdnů z Milovic přivezen také.